Isaszeg

Látnivaló adatok:
Látnivaló helye, elérhetősége:
Látnivaló térkép:
Látnivaló bemutatása:
Az isaszegi Helytörténeti Gyűjtemény 1967-ben nyílt meg először, de a múzeumalapítás gondolata, a falu régészeti, történeti és néprajzi emlékei összegyűjtésének vágya az 1880-as évekre nyúlik vissza.
Marcsányi István, a község fiatalon, 1901-ben, 32 éves korában elhunyt tanítója szerette volna először a falu tárgyi emlékeit összegyűjteni és alkalmas épületben elhelyezni, hogy okulásul szolgáljon a lakosság számára, és lehetőséget adjon a tudományos kutatáshoz. Álma valóra váltásában a támogatók hiánya, majd korai halála akadályozták meg.
Később a helyiek újra gyűjteni kezdték a régmúlt emlékeit. Jelentős írásos és tárgyi anyag állott így egésszé, majd a kisebb múzeumra menő relikviákat Gödöllőre szállították. Az uradalmi központban ugyanis 1912-ben Járási Múzeum létesült Magyar Kázmér tisztviselő nemes felajánlása nyomán. Ez a gyűjtemény hosszú ideig működött. A két világháború közti időben gyarapodott is még, de 1944-ben az átvonuló fronttal szinte teljes egészében megsemmisült.
Az 1920 és 1930-as évek között egy jómódú családból származó fiatalember, Stigler Géza elevenítette fel a múzeumalapítás gondolatát. Gyűjteményét 1944-ben a harcok elől négy ládába elásta. A gyűjtemény további sorsa ismeretlen.
Az 1930-as években viszont elindult egy másik, hosszú évtizedekig folytatódó magángyűjtés, amely elvezetett a Helytörténeti Gyűjtemény megnyitásához, majd a Falumúzeum létrejöttéhez. Ekkor kezdett munkához a Gödöllőről elszármazott, 1901-ben született Szathmáry Zoltán hentes és mészáros mester.
Szathmáry egész életét az isaszegi történeti és néprajzi értékek, emlékek összegyűjtésére tette fel. Emellett amatőr régészeti kutatásokat is folytatott. Később nagyszerű társakra talált Szentiványi Gyulára és Dr. Barabás Géza községi orvosra. A fő cél múzeum létesítése volt. Az összegyűlt értékes tárgyak és dokumentumok Szathmáry Zoltán lakásán leltek otthonra, hogy majd idővel egy leendő múzeumban nyerjenek végső elhelyezést. 1949-ben az isaszegi csata 100. évfordulóján az eddig összegyűjtött tárgyakból, dokumentumokból múzeumi kiállítást rendezett. Gyűjteményét a Közoktatásügyi Minisztérium 1951-ben nemzeti érdekű magángyűjteménnyé nyilvánította.
- április 6-án Ladányi István tanár kezdeményezésére Iskolamúzeum létesült, amely 1961. májusáig működött. Ettől kezdve felgyorsultak a múzeumalapítási törekvések.
1964-ben hosszú évtizedek várakozása után a Nagyközségi Tanács múzeum céljára épületet biztosított. A rendbe hozott régi épületben 1967. október 22-én megnyílhatott a Helytörténeti Gyűjtemény.
1969-ben megalakult a Falumúzeum Baráti Köre, mely szervezet mind a gyűjtésben, mind egyéb téren jelentős segítséget nyújtott a múzeumnak. Ettől az időtől egy új múzeum felépítésének a tervét „szövögették”. Hiszen a gyűjtemény elhelyezése nagy örömet jelentett, de egyben súlyos gondokat is okozott. Több terv közül a legjobbnak az látszott, hogy a falu XII. század eredetű Műemléktemploma melletti katolikus plébánia-épületet szerezzék meg a múzeum elhelyezésére. Végül is a múzeum melletti terület lett kijelölve az építés helyének. A Pest Megyei Tanács, a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, amely 1967-óta a falumúzeum fenntartója, községi adományok, téglajegyek árusítása, a Falumúzeum Barátainak Köre adománya összehozta a szükséges pénzt az építkezéshez. Emberi összefogással és akarással kétévi munka után felépült, s az új Falumúzeum 1982. október 2-án ünnepélyesen megnyitotta kapuit.
Források, ajánló:
- WEB: muzeum.isaszeg.hu (lekérés: 2023.07.10.)
Ehhez a látnivalóhoz sajnos még nem áll rendelkezésre fénykép.