Tapolca

Forrás: OrszágLÁTÓ.hu -
Látnivaló adatok:
Látnivaló helye, elérhetősége:
Látnivaló térkép:
Látnivaló bemutatása:
Tábla felirata:
Az épület földszintje 1875-ben készült a Felső Népiskola számára, amely 1895-ben Polgári fiúiskola, 1945-ben Általános Iskola lett.
Környékünk geológiájának és élővilágának jeles kutatója, Redl Gusztáv (1853 - 1917) 1874-től az iskola tanára, 1883 - 1912-ig igazgatója volt.
Redl Gusztáv élete
Az érettségi után egy ideig számvevő tiszt volt, majd 1874-től kiváló rajzkészsége folytán, diploma nélkül lett a Tapolcai Felső Népiskola rajztanára, 1883-tól helyettes-, később véglegesített igazgatója. 1912-ben vonult nyugdíjba. A rajzon kívül természettant (fizika, kémia-ásványtan), természetrajzot (növény- és állattan) és földmérést tanított. Az intézetet 1895-ben kezdeményezésére állami polgári iskolává szervezték át.
3 évig elnöke volt a polgári iskolai tanárok zalamegyei körének. Nyugdíjazása után 2 évig a tapolcai és a balatonfüredi járás elemi iskoláinak miniszteri iskolafelügyelője volt. Tanítványai bevonásával gyűjtötte és rendszerezte a környék növény- és állatvilágát, ásványait és kőzeteit, ezáltal gyarapítva az iskola gyűjteményeit. Tanulmányozta a madarakat és preparált is. Virágkertészettel is foglalkozott. Az iskolájában jutalomdíj-alapítvány létrehozását szorgalmazta. Aktív részt vállalt a városi közéletben is. Tapolca képviselő testületének tagja, majd megyebizottsági tag volt. A helyi Gazdasági Takarékpénztár igazgatósági tagja volt.
1902-ben meghívta Lóczy Lajost a tapolcai Tavasbarlang kutatására, melynek kialakulásáról elsőként adott szakszerű magyarázatot. Gyűjteményének egy részét Lóczy Lajos kérésére a Magyar Állami Földtani Intézetnek adta. A balatoni kutatásokat összefogó monográfia-sorozat többször is hivatkozik erre a gyűjteményre. Tapolcai adatait „A Magyar Birodalom Állatvilága (Fauna Regni Hungariae)” is felhasználta.
Források, ajánló:
- WEB: Magyar Wikipédia "Redl Gusztáv" szócikke (lekérés: 2025.06.27)
- WEB: Tapolcai Életrajzi Lexikon (lekérés: 2025.06.27)