Hercegszántó (4.7 km) Dávod (6.4 km) Homorúd (6.7 km)

Nincs kép ehhez a látnivalóhoz

Látnivaló adatok:

neve:
Karapancsai Kiskastély (Vadászati Történelmi Emlékhely)  

Látnivaló helye, elérhetősége:

GPS koordinátái (WGS-84):
N45.94285 E18.86580
cím:
külterület
elérhetőség:
nyitvatartási időben  
település:
A látnivaló külterületre esik. Környező település(ek):
Hercegszántó (4.7 km) Dávod (6.4 km) Homorúd (6.7 km)

Látnivaló térkép:

Látnivaló bemutatása:

A kiskastély közel egyidőben épült a bellyei uradalom számos vadászházával, amelyek stílusukban is nagyjából megegyeznek egymással.

A vadászkastély építését Albrecht főherceg kezdte el (1879) és Frigyes főherceg fejezte be (1896). Valószínűleg a karapancsai erdőkerülethez tartozó kisebb vadőrház állhatott itt az 1870-es évek elejéig. Ezzel egyidőben épültek fel a vadászkastélyhoz kapcsolódó kiegészítő épületek, cselédlakások, erdészházak, gazdasági épületek, hasonló építészeti stílusban.

A Frigyes főherceg vadászkastélyaként említett és műemlékileg védett kiskastély keresztalaprajzú, kétszintes, nyeregtetős épület, déli homlokzatán két manzárd tetős toronnyal. Az épület funkciója és szerepe a századfordulót követően a barokkos kastély felépítésével megváltozott. Külső megjelenésében is módosult, a lakóház jelleg (uradalmi intézői) került előtérbe. A homlokzat nyugodt kezelésű, díszét az ablakok egyszerű vonalú szalagkeretezése, illetve az emeletet és a földszintet elválasztó, a falsíkból alig kiemelkedő övpárkány jelenti. Az épület tömegének pavilonszerű tagoltsága, melyet a manzárdtető még inkább kiemel a francia, kora barokk építészetet idézi.

A kastélyt a II. világháború után, annak építészeti értékeivel nem törődve lakásokká alakították és a határőrség vette át.

A Gemenc Zrt. 1998-ban határozta el, hogy a „tűzoltás” jellegű állagmegóvási munkálatokon túllépve (melyek a kívánalmak ellenére a folyamatos romlást nem állították meg) a kiskastélyt megmenti az utókor számára. Az Országos Műemlékvédelmi Hivatalnál igénybe vehető pályázati lehetőségek felkutatása után 1999-ben és 2000-ben is benyújtott pályázatot a hivatalhoz a Gemenc Zrt. a Nemzeti Örökség Program keretében, az engedélyezési, valamint a kivitelezési tervdokumentáció elkészítése érdekében. Az engedélyeztetési pályázat elkészítésére 350 ezer forint összeget nyert a társaság, a másik pályázat sikertelen volt.

Az épület teljes felújítását, rekonstrukcióját a Gemenc Zrt. kezdte 2003- ban Vass-Eysen Ervin építész tervező tervei alapján. Az építési munkálatok finanszírozását a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Erdészeti Főosztálya támogatta. A 2005. évben került berendezésre az erdészettörténeti, helytörténeti, nagyvad vadászattal kapcsolatos vadászati kultúra megismertetését célzó kiállítás.

A kialakított erdészet- és vadászattörténeti bemutatóhely nyolc termében és a hozzá kapcsolódó közlekedő helységeiben a főhercegi birtok kialakulása, a főhercegi család bemutatása, a területen végzett erdészeti, halászati, mezőgazdálkodási tevékenységek, a terület nemzetiségeinek bemutatása, a vadgazdálkodás és vadászati emlékek kiállításai kaptak helyet. A kiállítás kiemelkedő színfoltja az elmúlt két évszázadban ezen a területen elejtett három világrekord agancs másolata, illetve a fejedelmi vadászatokról készült korabeli fotók és trófeák.

A helyreállított Karapancsai Kiskastély így méltó környezetet biztosít a főhercegi birtok bemutatásának, illetve a nagyvadvadászattal összefüggő vadászati kultúra és a kapcsolódó történelmi hagyományok megismertetésének.

 

Ehhez a látnivalóhoz sajnos még nem áll rendelkezésre fénykép.

Címkék:

Közeli látnivalók

Közeli települések


()
Adatok
Térkép
Fényképek
Közelben
Látnivalók a közelembenÚJ! Magyarország látnivalótérképe Épített látványosságok Természetes látnivalók Látnivalók vármegyénként Látnivalók tájegységenként Látnivalók tulajdonság szerint Látnivalók témakörök szerint Látnivalók események szerint Látnivalók felekezetek szerint
Főmenübe
Főmenübe
Főmenübe Bács-Kiskun Baranya Békés Borsod-Abaúj-Zemplén Budapest Csongrád Fejér Győr-Moson-Sopron Hajdú-Bihar Heves Jász-Nagykun-Szolnok Komárom-Esztergom Nógrád Pest Szabolcs-Szatmár-Bereg Somogy Tolna Vas Veszprém Zala
Főmenübe Aggtelek-Rudabányai-Hegyvidék Bakony-hegység Balaton-felvidék Börzsöny-hegység Budai-hegység Bükk-hegység Cserhátvidék Gerecse-hegység Keszthelyi-hegység Kisalföld Mátra-hegység Pilis-hegység Tokaj-Zempléni-hegyvidék Velencei-hegység Vértes-hegység Visegrádi-hegység Zsámbéki-medence
Főmenübe
Főmenübe
Főmenübe
Főmenübe