Pápa

Nincs kép ehhez a látnivalóhoz

Látnivaló adatok:

neve:
egykori református ótemplom, ma Egyházművészeti és Egyháztörténeti Múzeum  
jelentőség (1-6):
3.Regionális  
vallási felekezet:
Református  

Látnivaló helye, elérhetősége:

GPS koordinátái (WGS-84):
N47.32800 E17.46988
cím:
Pápa, Március 15. tér 9.
elérhetőség:
nyitvatartási időben  
település:
Ez a látnivaló a Pápa település belterületén van.

Látnivaló térkép:

Látnivaló bemutatása:

A Fő utca 6. szám alatti ház udvarán álló pápai református ótemplom 1784 és 1941 között volt a pápai kálvinisták istentiszteleteinek színhelye. 1972 óta a Dunántúli Református Egyházkerület Egyháztörténeti és Egyházművészeti Múzeuma működik itt, de az épület időszaki kiállításoknak is otthont ad.

A késő barokk-copf stílusban épült templom rendkívül puritán, téglalap alaprajzú épület. Keleti falának síkját csak két apró körablak töri meg. A templomudvarra néző déli déli homlokzatát lapos pilaszterek osztják mezőkre, földszinti ablakai szegmensívesek, az emeletiek pedig kosárívesek. Kőkeretes bejáratát 18. századi, rokokó stílusú kovácsoltvas kapu díszíti.

Visszafogott díszítésű belső terét három oldalról karzat övezi, vaskos, négyzetes tartópilléreit mindkét szinten árkádívek kötik össze. Az orgonakarzat és az orgona 1856-ban készült, ma azonban csak az előbbi látható, az orgonát ugyanis 1941-ben lebontották és átszállították az új templomba. A gazdag barokk díszítésű, 18. századi diófa szószék és az 1887-ben készült frigyláda alakú úrasztala szokatlan módon nem a bejárattal átellenes oldalon, hanem közvetlenül a kapu mellett jobbra helyezkedik el. Az oszlopokon látható az adászteveli száműzetés, illetve a reformáció 400. évfordulójának az emléktáblája, melyet 1917. október 31-én, a reformáció ünnepén avattak fel. Ezenkívül a templomban van a gyülekezet első világháborús halottainak az emléktáblája is.

A múzeum gazdag kiállítási anyagának nagy része a 17−18. századból származik: úrasztali és keresztelési felszerelések, kelyhek, terítők, és itt őrzik a Református Kollégium régi kisharangját is. A karzaton református népi vallási tárgyak és egyháztörténeti dokumentumok (könyvek, kéziratok, pecsétek) láthatók. A templomudvar falán kopjafák sorakoznak.

A Pannonia Reformata Múzeum élő templommúzeumként igazi kuriózum a magyar múzeumi palettán, a dunántúli reformátusság szimbolikus helyszíne, találkozópontja. Látogatóink előtt 2018 májusában rendhagyó keresztyén hitvalló kiállítással nyitottuk meg „ősi hajlékunk”, az Ótemplom kapuit, melyben közel fél évezredes történetünk tárgyi és írott emlékein keresztül teszünk tanúbizonyságot ma is élő hitünkről.

A Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei (DRETGY) a Dunántúli Református Egyházkerület (püspökség) központi közgyűjteménye, mely a régi főiskolai könyvtár, az egyházkerületi levéltár és az egykori kollégiumi régiségtár összevonásával 1958-ban jött létre Pápán. Napjainkban a fizikailag külön épületekben működő könyvtár, levéltár és múzeum működését fogja össze.

Források, ajánló:

  • WEB: Magyar Wikipédia "Református ótemplom (Pápa)" szócikke (lekérés: 2023.07.03.)
  • WEB: www.pannoniareformata.hu (lekérés: 2023.07.03.)

 

Ehhez a látnivalóhoz sajnos még nem áll rendelkezésre fénykép.

Címkék:

Közeli látnivalók

Közeli települések


()
Adatok
Térkép
Fényképek
Közelben
Látnivalók a közelembenÚJ! Magyarország látnivalótérképe Épített látványosságok Természetes látnivalók Látnivalók vármegyénként Látnivalók tájegységenként Látnivalók tulajdonság szerint Látnivalók témakörök szerint Látnivalók események szerint Látnivalók felekezetek szerint
Főmenübe
Főmenübe
Főmenübe Bács-Kiskun Baranya Békés Borsod-Abaúj-Zemplén Budapest Csongrád Fejér Győr-Moson-Sopron Hajdú-Bihar Heves Jász-Nagykun-Szolnok Komárom-Esztergom Nógrád Pest Szabolcs-Szatmár-Bereg Somogy Tolna Vas Veszprém Zala
Főmenübe Aggtelek-Rudabányai-Hegyvidék Bakony-hegység Balaton-felvidék Börzsöny-hegység Budai-hegység Bükk-hegység Cserhátvidék Gerecse-hegység Keszthelyi-hegység Kisalföld Mátra-hegység Pilis-hegység Tokaj-Zempléni-hegyvidék Velencei-hegység Vértes-hegység Visegrádi-hegység Zsámbéki-medence
Főmenübe
Főmenübe
Főmenübe
Főmenübe