Nagykőrös

Látnivaló adatok:
Látnivaló helye, elérhetősége:
Látnivaló térkép:
Látnivaló bemutatása:
A közismert nevén Arany János Múzeum tájmúzeum Nagykőrösön, a Ceglédi út 19. szám alatt. Állandó kiállításain Arany János nagykőrösi éveinek dokumentumai mellett a várostörténet és a helyi néprajz emlékanyagát őrzi. A Múzeum fenntartója 2013. január 1. óta Nagykőrös város önkormányzata, az intézmény a Nagykőrösi Arany János Kulturális Központ, Könyvtár és Muzeális Gyűjtemény tagintézményeként működik Arany János Közérdekű Muzeális Gyűjtemény néven.
Arany János nagykőrösi tanítóskodásának emlékeit, műveinek, leveleinek kéziratait 1910-ben kezdték rendszeresen gyűjteni és azokat a gimnázium épületében helyezték el. A Városi Múzeum alapjait dr. Dezső Kázmér polgármester vetette meg 1928-ban, aki alapítványt tett és a város számára felajánlotta könyvtárát, valamint régiség- és növénygyűjteményét. A gyűjteményeket a nyilvánosság elől elzárva őrizték, mivel önálló kiállítóhely ekkor még nem állt rendelkezésre.
A városi múzeumot ténylegesen 1950-ben hozták létre. Tőle függetlenül 1957-ben, a nagykőrösi Arany János Gimnázium fennállásának 400. évfordulóján Arany János Emlékmúzeum nyílt, országos ünnepség keretében. A múzeum igazgatója dr. Törös László tudós kutató volt, akinek odaadó munkáját dicséri a ma is látható gyűjtemény, valamint az ő érdeme a nagykőrösi Arany-kultusz megteremtése.
A városi múzeum élére 1972-ben főállású vezetőt neveztek ki, két évvel később a két múzeumot egyesítették, az Arany-emlékmúzeum anyaga is a városi múzeum épületében kapott helyet. A gyűjtemények válogatott anyagát egyesítő állandó kiállítást 1978-ban nyitották meg a nagyközönség előtt. Ezután a Múzeum a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának szervezeti keretei között működött. Az intézmény fenntartója 2013. január 1. óta Nagykőrös város önkormányzata, az intézmény a Nagykőrösi Arany János Kulturális Központ tagintézményeként működik Arany János Közérdekű Muzeális Gyűjtemény néven.
Nagykőrösön a Ceglédi út 19. sz. alatt található. A Múzeum épülete egykor huszárkaszárnya volt, 1836-1838 között épült klasszicista stílusban. A mainál jóval nagyobb, több épületből álló létesítmény falai között az 1848-49. évi szabadságharc idején honvéd huszárezredek állomásoztak. Utána közel száz évig méntelepnek használták. 1945 után az épületegyüttes feleslegesnek bizonyult. Amikor 1950-ben a múzeumi gyűjteményt is itt helyezték el, több épületrészt – köztük egy 200 m-es istállót – lebontottak. 1992-ben alapítványt hoztak létre a múzeum céljaira és az egykori huszárkaszárnya részbeni helyreállítására. A főépület előtt állították fel az ún. Nagy Tanárikar szoborcsoportot. Varga Imre szobrászművész alkotása azoknak a kőrösi gimnáziumi tanároknak állít emléket, akik közül heten – köztük természetesen Arany János – akadémikusok lettek.
Források, ajánló:
- WEB: Magyar Wikipédia "Arany János Közérdekű Muzeális Gyűjtemény" szócikke (lekérés: 2023.07.01.)
Ehhez a látnivalóhoz sajnos még nem áll rendelkezésre fénykép.